Zaman, çözüm ve BARIŞ zamanıdır! Kıbrıs’taki tüm yabancı ordular dışarı!

Kıbrıs Barış Konseyi’nin işgal altındaki bölgelerde bir insansız hava aracı ve deniz üssü kurulmasıyla Türkiye’nin Kıbrıs’taki yeni maceracı askeri planlarıyla ilgili açıklaması


Kıbrıs Barış Konseyi (KBK) olarak, Türkiye’nin işgal altındaki Kıbrıs topraklarını, Doğu Akdeniz’in daha geniş bölgesinde askeri ve casusluk faaliyetleri için bir üs haline dönüştürmesini şiddetle kınıyoruz. İşgal altındaki Lefkoniko köyündeki yasadışı sivil havaalanının Türkiye’den insansız askeri uçaklar taşıyarak askeri amaçlarla kullanılmasını ve Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasadışı sondajını izlemek için Trikomo’da bir deniz üssü kurulması planını kınıyoruz.  İnsansız hava araçlarının silah sistemlerini de taşıyabilmesi, Doğu Akdeniz bölgesindeki hâlihazırdaki gergin durumu daha da şiddetlendirmektedir.

Yeni silah sistemlerinin yayılması ve üslerin inşası ile Türkiye’nin yeni askeri planları ülkemiz ve halkımız için büyük bir tehlike arz ediyor. Türkiye’nin yeni hamleleri, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz bölgesindeki emellerine hizmet ediyor. Bu eylemler ve devam etmekte olan Kıbrıs’ın militarizasyonu, müzakere sürecine daha fazla engel yaratmakta ve Kıbrıs sorununu tüm Kıbrıslılar için öngörülemeyen sonuçlarla çözme hedefinden uzaklaştırmaktadır.

Kıbrıs sorunundaki durgunluk devam ettiği sürece, Türkiye’nin bizleri müzakere sürecinden uzağa sürükleyen ve bölünme noktasına getiren oldubittiler yarattığına dair bir süredir uyarılarda bulunuyoruz. Anastasiadis hükümeti, Kıbrıs sorununu çözmeye çalışmaya odaklanmak yerine, Kıbrıs’ın militarizasyonuna odaklanmayı seçti. Anastasiadis hükümeti, Kıbrıs’ı NATO’ya ve AB askeri mekanizmasına mahkum ederek, İsrail, ABD, Fransa ile askeri anlaşmalar yaparak,  Daimi Yapısal İşbirliği’ne (PESCO) entegre ederek ve askeri faaliyetler için karada, denizde, limanlarda ve havaalanlarında izinler vererek askeri faaliyetleri hızlandırmayı seçti. AB Komisyonu’nun Türkiye’ye yönelik son zamanlardaki çekingen kınamaları Türkiye’nin saldırgan politikaları üzerinde gerçek bir etkiye sahip değildir.

Kıbrıs Barış Konseyi “Bağımsız bir Kıbrıs için tüm yabancı ordular dışarı” sloganını öne çıkararak Kıbrıs’ın militarizasyonuna karşı mücadeleye devam edecektir.  Kıbrıs, tüm ordulardan ve yabancı “vasilerden” kurtarılmalı ve yeniden birleştirilmelidir. Kıbrıs sorununda var olan kritik durum, her iki toplumdaki barışsever güçlerin ortak hareketini gerektirir. Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin ortak hareketiyle bizleri Kıbrıs sorununun çözümünden uzaklaştırma çabalarına direnebilir ve iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü ve barış için mücadele edebiliriz. Kıbrıs halkı çok ağır bedeller ödedi. Şimdi, çözüm ve BARIŞ zamanıdır!

19 Aralık 2019, Perşembe

KBK Sekreteryası

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s