1 Eylül «Dünya Barışı İçin Eylem Günü»

1 Eylül «Dünya Barışı İçin Eylem Günü» vesilesiyle Kıbrıs Barış Konseyi (KBK) “BARIŞA EVET-SAVAŞA HAYIR” diye haykırmak için sesini yükselmektedir. Nazizmin ve Faşizmin milyonlarca kurbanının ve İkinci Dünya Savaşı’nda hayatlarını kaybedenlerin anısına Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) tarafından «Dünya Barışı İçin Eylem Günü» olarak ilan edilen 1 Eylül emperyalist saldırganlığın, faşizmin ve savaşların yıkıcı sonuçlarını herkes hatırlatmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden 74 yıl sonra, bir yandan ABD ve NATO, diğer yandan Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerde kriz devam ettiği sürece, ne yazık ki tekrar bir nükleer felaket tehdidiyle karşı karşıya bulunuyoruz. ABD ve AB’nin emperyalist çevrelerinin devam eden saldırganlıkları, yaptırımları ve ekonomik savaş tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını her gün tehlikeye sokuyor. KBK olarak Suriye’de, Yemen’de, Afganistan’da ve daha nice çatışma ve savaş yaşanan ülkede yaşanmakta olanlara ilişkin derin endişemizi dile getiriyoruz. ABD’nin nükleer hakkında İran ve Rusya ile yaptığı gibi uluslararası sözleşmelerden geri çekilmesi insanlığı yeni bir dünya savaşına ve yeni bir silahlanma yarışına doğru itmektedir. Olası bir nükleer savaşın sonuçları sadece bu iki süper gücün halkları açısından yıkıcı olmakla kalmayacak, sonuçları tüm dünya için öngörülemez olacaktır. Bütün nükleer ve diğer kitlesel imha silahlarının yasaklanmasını talep ediyoruz.

Kıbrıs sorununun çözümünde devam eden durgunluk, Kıbrıs topraklarının yüzde 37’sinde Türkiye’nin sürdürdüğü işgal ve Anastasiadis hükümetinin batının emperyalist çevreleri ve İsrail ile giderek artan askeri ilişkileri Kıbrıs’ın barışsever halkında öfke duygularına yol açmaktadır. 

«Dünya Barışı İçin Eylem Günü» dünya barışı ve silahsızlanma için mücadelenin daha da yükseltilmesi günüdür. Halklar savaş bulutlarının yoğunlaştığı bu kritik dönemde öne çıkmalıdırlar. Barış yanlısı güçler seslerini birleştirmeli ve savaşı önlemek için eylemlerini yoğunlaştırmalıdırlar. KBK olarak dünyada barış ve sosyal ilerleme için Dünya Barış Konseyi’ndeki faaliyetlerimiz çerçevesinde barış yanlısı güçlerle birlikte mücadeleye devam edeceğiz.

BARIŞA EVET-SAVAŞA HAYIR!

30 Ağustos 2019, Cuma

KBK Sekreteryası

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s